Recenzje książek dla dzieci i rodziców
niedziela, 05 sierpnia 2012
przeprowadzka

Nadszedł czas na zmiany. Wielkie zmiany. Comeback i przeprowadzka na blogspot:)

Wieczór z książka od dziś zaprasza tutaj: 

http://wieczorzksiazka.blogspot.com/

 23:41, foxinaa
Link Dodaj komentarz »
sobota, 04 sierpnia 2012
happy back

Powoli, po cichu dojrzewam do powrotu.

Tagi: ilustracje
18:58, foxinaa
Link Komentarze (7) »
środa, 21 października 2009
Nowy Mikołajek i spotkanie z Anne Goscinny

Z okazji 50 urodzin słynnego bohatera Mikołajka wydawnictwo ZNAK przygotowało specjalny i wyjątkowy zbiór opowiadań.

Tom zawiera pierwsze opublikowane opowiadanie, a także zupełnie dotąd nieznane, po raz pierwszy drukowane teksty znalezione w archiwach Goscinnego. Wyjątkowe są także ilustracje, subtelne kolorowe akwarele przygotowane przez Sempégo specjalnie na tę okazję.

Przygody Mikołajka, Alcesta i innych jak zawsze rozbawią małych i dużych. Nieznane przygody Mikołajka to zaproszenie do świętowania i prawdziwa gratka dla wszystkich wielbicieli małego urwisa.

Nieznane przygody Mikołajka pojawią się w księgarniach już 5 listopada.


32. rocznica śmierci René Goscinnego

Dzień premiery nowej książki jest jednocześnie rocznicą śmierci autora przygód Mikołajka. René Goscinny odszedł niespodziewanie 32 lata temu 5 listopada 1977 roku.

Mikołajek po raz pierwszy na dużym ekranie

Od 4 grudnia na miłośników Mikołajka czeka nie lada gratka. Przygody Mikołajka i jego kolegów będzie można po raz pierwszy zobaczyć w kinach. Francuska premiera filmu przypada na 30 września 2009 roku.

Przyjazd Anne Goscinny do Polski

Premierze nowej książki o Mikołajku towarzyszyć będzie wizyta w Polsce Anne Goscinny, córki jednego ze współtwórców. 4 listopada nasz honorowy gość weźmie udział w konferencji prasowej organizowanej w Liceum im. René Gościnnego, natomiast 5 listopada spotka się z czytelnikami w warszawskiej księgarni Traffic Club.


Spotkania z udziałem Anne Goscinny:

WARSZAWA

4 listopada, godz. 12.00 - Konferencja Prasowa w Liceum im. René Gościnnego, przy ul. Walecznych 4/6  w Warszawie

5 listopada, godz. 17.00 - Spotkanie otwarte dla fanów Mikołajka w księgarni Traffic Club W Warszawie, przy ul. Brackiej 25 w Warszawie

KRAKÓW

6 listopada, godz. 12.00 - 13 Targi Książki w Krakowie (podpisywanie książek)

wtorek, 20 października 2009
Spotkanie z pisarką Małgorzatą Gutowską-Adamczyk

Wydawnictwo "Nasza Księgarnia" i lodziarnia Grycan – co mamy wspólnego?
Książki i lody – znane od pokoleń!

Ale nie tylko…

W związku z premierą książki "Wystarczy, że jesteś" wydawnictwo Nasza Księgarnia zaprasza na spotkanie z pisarką Małgorzatą Gutowską-Adamczyk.

Porozmawiaj z autorką oraz poznaj Ewę i Maćka, którzy zainspirowali ją do stworzenia głównych bohaterów powieści.

Na pewno polubisz lody makowe…

Spotkanie autorskie odbędzie się 23 października 2009 roku, o godzinie 17.00 w lodziarni Grycan przy ul. Chmielnej 21 w Warszawie.

 

"Weronika jest z natury pesymistką. Nie wierzy w siebie ani w to, że odnajdzie w życiu szczęście i miłość. Zapamiętale czyta "Zmierzch" i skrycie marzy o wielkim, wyjątkowym uczuciu oraz księciu, zbyt doskonałym, by mógł być prawdziwy. Idealny chłopak rodzi się w wyobraźni dziewczyny i żyje w świecie wirtualnym, w prowadzonym przez nią blogu.

Czy rzeczywistość może się upodobnić do marzeń?

Najnowsza powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk opowiada o dojrzewaniu do miłości, potrzebie kochania i bycia kochanym, pierwszych rozczarowaniach oraz trudnej drodze do zrozumienia, co jest naprawdę wartościowe.

Autorka jest laureatką nagrody "Książka Roku 2008", przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY, za powieść "13. Poprzeczna".


czwartek, 08 października 2009
Fatałaszek - Katarzyna Pater

Wydawnictwo Zaszafie, 2009


Bo trzeba kochać cały świat!

To książeczka pełna mądrych i pozytywnych myśli. O przełamywaniu barier, o przezwyciężaniu nieśmiałości, o tym, że świat jest taki piękny!

Tytułowy Fatałaszek to samotny, zakompleksiony chłopiec, ukrywający się przed całym światem. Jego azyl to strych, jedyna przyjaciółka to mała myszka, a ulubione zajęcie fantazjowanie. Pewnego dnia poznaje Tycię, dziewczynkę pomieszkującą w szafie. Niestrudzona, będzie go przekonywać, iż świat nie jest taki straszny, wręcz trzeba go kochać, bo kiedy będzie się dla niego dobrym, on się odwzajemni. Fatałaszek wraz z Tycią odbędzie przepyszną podróż, która całkiem odmieni jego postrzeganie świata, a co najważniejsze znacznie go ośmieli.

Fatałaszek to książeczka, która uświadamia małemu czytelnikowi, iż piękno należy dostrzegać wszędzie, zwłaszcza w rzeczach brzydkich, bo one również posiadają duszę. Ponadto przełamuje lęk przed starością, która przecież także może być piękna.

Fatałaszek zwraca nam uwagę, na coś niezwykle istotnego, z pozoru oczywistego, iż każdy zasługuje na to by kochać i być kochanym. A największy skarb nosimy w sobie, to jest piękne serce.

Wyborna to lekturka dla każdego przedszkolaka, pokrzepi nawet najbardziej nieśmiałego malucha:)


Dodatkowo, w grudniu dla dzieci niewidomych bajka zostanie wzbogacona  o audiobooka, do którego muzykę skomponował Andrzej Zarycki.


Poniżej cytaty, którym nie mogłam się oprzeć:)

Trzeba się zestarzeć, żeby popatrzeć na życie z pewnej bogatej w przeszłość perspektywy.

Słońce to taka dziwna kula, z której wychodzą świetliste dłonie i dopieszczają swoim ciepłem każdy zakamarek świata.Termin wydania: 15 październik 2009

wtorek, 29 września 2009
Mały Chopin - Michał Rusinek

Wydawnictwo ZNAK, 2009

Ta fascynująca książeczka, z delikatną nutką dydaktyzmu, porwie malucha w świat dzieciństwa Frycka. Królestwo nutek małego Chopina przedstawione zostało w formie króciutkich, zabawnych wierszyków, często rymowanych, z fantazyjnymi ilustracjami.

Po lekturze książeczki dowiemy się, kiedy żył Chopin, skąd pochodzą jego rodzice, że mama grała na fortepianie, a tata na skrzypcach, że miał dwie siostry i mieszkał w dworku. Lecz co najważniejsze przekonamy się, iż on również był kiedyś małym chłopcem, który miał swoje troski, uwielbiał się bawić i nie lubił szpinaku.

Duży aplauz dla pisarza, za nakreślenie świata sprzed wieku, tego bez telewizji, komórek, odtwarzaczy mp3 i samochodów, jako świata równie interesującego i twórczego. Kto wie, może po tej lekturze, przybędzie nam z czasem wielu znakomitych pianistów?!:)

Jednym słowem dużo wartości w niewielkiej treści. Z pewnością często będę ją czytać mojemu maluchowi:)

 

 

czwartek, 17 września 2009
Ulubiona książka z dzieciństwa:)

Portal Allegro wraz z Wydawnictwem Dwie Siostry organizują przepyszną akcję, której celem jest wytypowanie ulubionej książki naszego dzieciństwa.

Gorąco zachęcam do udziału w konkursie, tym bardziej, iż zwycięska książka zostanie ponownie wydana nakładem wydawnictwa Dwie Siostry w serii Mistrzowie Ilustracji. Lecz przede wszystkim jest to niesamowita okazja do odrobiny retrospekcji cudownych lat dziecięcych!:)


ZASADY KONKURSU:

  • W pierwszym etapie należy wybrać 3 książki i zgłosić je TUTAJ, mile widziane uzasadnienie selekcji,
  • Wytypowane książki powinny być dla dzieci do lat 10,
  • Pierwszy etap konkursu trwa do 15 października,
  • Zostanie wyłonionych 5 tytułów, które przejdą do etapu drugiego,
  • Głosujący, którzy wytypują największą ilość książek zakwalifikowanych do etapu drugiego uzyskają bonusy od serwisu allegro
  • Kolejny etap trwa od 30 października do 12 listopada i polega na zagłosowaniu już na tą jedyną książkę dzieciństwa (jedną z pięciu wybranych pozycji w etapie 1)
  • Nagroda główna to cała seria Mistrzowie Ilustracji (9 tomów + jeden wyłoniony w konkursie)

 

wtorek, 11 sierpnia 2009
Ciężarówką przez 9 miesięcy. Przewodnik po ciąży i okolicach - Kaz Cooke

Wydawnictwo Insignis, 2008

Coś co wyróżnia tę książkę z potężnej hałdy książek-poradników dla kobiet w ciąży, jest nie tylko frywolną okładką i figlarnym tytułem, a jej charakterem. Bezpretensjonalnym i pełnym optymizmu.

To zręczny mariaż pamiętnika ciężarnej kobiety i poradnika. To jedyny tego typu poradnik, który przeczytałam od deski do deski, paralelnie bawiąc się przy tym doskonale. Opisany jest tutaj każdy kolejny tydzień ciąży, kolejne etapy rozwoju maleństwa, czego możemy się spodziewać po sobie, równocześnie mając wgląd w ciążowe perypetie bohaterki, na tym samym etapie. Dochodzi poniekąd do konfrontacji, i jest nam wówczas najzwyczajniej raźniej, tym bardziej, że humor i pogoda ducha wiodą tutaj dominującą rolę.

Uzyskamy wszystkie niezbędne informacje o przebiegu ciąży i macierzyństwie. O wszelkich dolegliwościach, zmorach i chorobach, a także o przebiegu porodu, karmieniu piersią i przetrwaniu z noworodkiem. Bezsprzecznym plusem książki jest minimalna ilość przedkładanych informacji, w przeciwieństwie do innych poradników, gdzie informacje są rozwlekłe i to czytelnik, tj. zagubiona ciężarna sama musi wyłuskać sobie co istotniejsze szczegóły. Tutaj wszystkie niezbędne informacje przedstawione są ogólnie, lecz z należytą precyzją, treściwie i konkretnie i przede wszystkim zdroworozsądkowo! A często serwowane przez autorkę, przełożone na polskie realia przydatne ciężarnej adresy i telefony, strony www i kolejne warte uwagi pozycje lektur, stanowią atrakcyjną kropkę na 'i'.:)


Moja ocena: 5+/6

czwartek, 23 kwietnia 2009
365 pomysłów jak wychować wspaniałe dzieci - S.Ellison, B.A. Barnett

Tę fenomenalną wręcz książkę otrzymałam od mojej przyjaciółki i muszę przyznać, iż był to przedni prezent, który mnie zauroczył od pierwszej strony! To niekonwencjonalny poradnik ‘jak stworzyć zdrową i szczęśliwą rodzinę’, zaopatrzony dowcipnymi, groteskowymi niekiedy rysunkami. Stanowi pokaźny pakiet 365 porad, frapujących koncepcji, sugestii i inspiracji, o rzeczach z pozoru oczywistych, o których na co dzień często zapominamy.

Prezentuje sposoby nauczenia dziecka empatii, tolerancji, cierpliwości, szacunku i miłości do ludzi i zwierząt. Zwraca nam uwagę jak ważne są marzenia, słowo kocham Cię, wyrażanie uczuć i zbiorowa przytulanka.

Lektura nadzwyczajna, genialna, obowiązkowa!:)

 

W serii, nakładem wydawnictwa WAB ukazały się również:

                       

365 dni z kochanym maleństwem. Zabawa i poznanie świata z dziećmi od noworodka do dwulatka

 

 

 365 dni twórczej zabawy z małymi dziećmi dla dzieci dwuletnich i starszych

 

 

 365 smaków dla naszych dzieciaków

 

 

 

Ciąża - Ch. Lees, G. McCartan

Spragniona kolorowych zdjęć i fotografii sięgnęłam ponadto po książkę wydawnictwa Pascal, Ciąża.Przewodnik po dziewięciu najważniejszych miesiącach w życiu kobiety. Może nie kwestia rozczarowania ów pozycją, ale cena (ok. 60 zł) jest zdecydowanie nieadekwatna do zawartej ilości informacji. Niestety świadomie zapłaciłam tutaj za estetyczne wydanie: twardą oprawę, kredowy papier, mnogość kolorowych ilustracji, fotografii, tabelek i wykresów.

Książka stanowi zbiór pytań i króciutkich odpowiedzi z zakresu 9 najważniejszych miesięcy, a także 6 tygodni po porodzie. Głód wiedzy zostanie zaspokojony tutaj na poziomie ponad podstawowym, niewątpliwie zadawalającym. Porady i informacje przedstawione zostały rzetelnie i fachowo, momentami może zbyt lakonicznie.

Pomimo wszystko jest to również pozycja godna uwagi, szczególnie polecam estetom i wzrokowcom:)

 
1 , 2